Odložte si, předkloňte se a uvolněte se. Věta, ze které mají muži větší strach než z návštěvy zubaře. Jen málokdo ale ví, že zákrok probíhá v leže a téměř o něm nevíte. Jak vypadá preventivní vyšetření prostaty?
Prostata se nachází pod močovým měchýřem a obkružuje močovou trubici. Díky její citlivosti ji někdy nazýváme jako mužský bod G. Její dráždění vyvolává erekci a někteří muži během něho dosáhnou i orgasmu.
Začíná to problémy s močením
Kdy jít na vyšetření prostaty? Mužům po čtyřicítce lékaři doporučují preventivní vyšetření jednou za dva roky. Pokud je vám přes padesát, navštivte urologa alespoň jednou ročně.
Problémy s prostatou mohou vzniknout i v mladším věku. Důležité je proto sledování příznaků. Špatná funkce prostaty se projevuje různými příznaky:
- časté a neoddalitelné močení,
- slabý a pomalý proud při močení,
- zbytková moč v močovém měchýři,
- bolestivé a namáhavé močení,
- v extrémních případech nastává močová retence (zástava).
Všechny příznaky upozorňují na špatné fungování prostaty, které indikuje různá onemocnění. Nejčastější je nezhoubné zvětšení prostaty – to od čtyřiceti let postihuje 13 % mužů.
Při zanedbání prevence hrozí i vážnější problémy. Mezi nejhorší patří rakovina prostaty. Jedná se o třetí nejčastější onemocnění u mužů, a také o třetí nejčastější příčinu úmrtí u mužských onkologických onemocnění.
Prostatu vám zkontroluje urolog
Při prvních problémech se obraťte na praktického lékaře. Ten vám po vyšetření napíše žádanku k odborníkovi – urologovi.
Návštěva urologa má i další pozitiva. Během vyšetření vám změří hladinu testosteronu, na ultrazvuku objeví kameny v močových cestách a vyřeší problémy v intimní oblasti.
Urologové vám při zjištění erektilní dysfunkce vypisují předpis na léky se sildenafilem. Jedná se o preparáty jako viagra a kamagra, které pomáhají při poruchách erekce a dalších problémech v sexuální oblasti.
Jak probíhá vyšetření prostaty?
Celé návštěva lékaře netrvá déle než třicet minut. Lékař odebere krev a pohmatem odhalí možné anomálie v dutině břišní.
Nedílnou součástí vyšetření je i obávaný strašák – vyšetření per rectum, tedy konečníkem. Při něm si pacient lehne na bok a doktor nalubrikovaným prstem vyšetří prostatu nejkratší možnou cestou.
Zákrok per rectum možná nepatří k nejlepším zážitkům v životě, ale trvá jen malou chvilku. Lékař si při něm navíc počíná s nejvyšší obezřetností a s ohledem na pohodlí pacienta.
Vyšetření prostaty nepodceňujte. Na možná rizika upozorňuje i Nadační fond Muži proti rakovině, který každý listopad pořádá akci Movember. Během ní muži nošením kníru vyjadřují podporu ke zvýšení povědomí o mužských nemocech.