Mužské klimakterium, andropauza nebo prostě mužský přechod jsou různá pojmenování pro stejný proces. V minulosti se mu říkalo krize středního věku a spojovali jsme si ho s nudou a vyhořením. Moderní výzkumy ale ukázaly, že andropauza je klinický stav spojený se změnami organismu.
Zatímco u žen je menopauza snadno definovatelná ztrátou menstruace a poklesem pohlavních hormonů, u mužů stav přechodu takto určit nelze. Hlavním důvodem je pokles testosteronu. Jeho měření bylo ale ještě donedávna pouze součástí odborných vyšetření.
Kdy začíná andropauza?
Ženy zasáhne menopauza okamžitě a poměrně náhle. U mužů nastává úbytek testosteronu od 30 let. Výzkumy prokazují, že každý rok přijdeme o 1 procento tohoto hormonu. Nástup je tedy pozvolný a méně patrný.
Vrchol andropauzy nastává mezi 50. až 55. rokem života. V tomto období dochází k maximálnímu poklesu, který provázejí změny v organismu. Ty se týkají fyzického stavu i změn v oblasti psychiky.
Příznaky andropauzy
Mužské klimakterium provázejí podobné symptomy jako u žen. Klinicky se andropauza projevuje těmito příznaky:
- ztráta kvality pokožky,
- úbytek svalové hmoty,
- poruchy erekce a ztráta libida,
- návaly horka,
- zhoršení paměti.
Muži a ženy se ale v mnoha ohledech liší, což ovlivňuje i další znaky. U mužů je to řídnutí vlasů, zhoršování paměti a také problémy psychického rázu.
Krize středního věku?
Psychické problémy souvisí s poklesem energie a ztrátou sexuální výkonnosti. Častější únava zapříčiňuje podrážděnost a neurózy, které mohou přerůst v deprese a syndrom vyhoření.
V minulosti se tento stav nazýval krize středního věku. V období andropauzy se muži uchylují k nákupu drahých aut, workoholismu nebo mileneckým záletům. Původ tohoto chování v hormonálních změnách si připouštěl jen málokdo.
Na první pohled nevinné změny chování ale mívají hlubší důsledky. V některých případech dochází k apatičnosti a úzkostem. U mužů se v tomto věku pozorují častější případy sebevražd a sklony k závislostem.
Jak bojovat s andropauzou?
Mužské klimakterium neodvrátíte, jedná se o přirozenou součást lidského života. Nabízí se ale zmírňování příznaků. Kvalitu sexuálního života zlepší podpůrné prostředky kamagra a viagra, které muže vrátí do starých kolejí.
U některých mužů se doporučuje testosteronová léčba. Uměle doplněný testosteron ale není vhodný pro osoby trpící diabetem, pacienty s rakovinou prostaty a jaterními či ledvinovými potížemi.
Andropauzu přijměte jako součást vašeho života – některým tělesným změnám zkrátka neporučíte. Důležité je ale uvědomit si fyzické i psychické změny, abyste je mohli začít řešit zavčas.