Strach ze sexu nebo sexuální intimity se také nazývá „genofobie“ nebo „erotofobie“. To není jen obyčejná nechuť nebo averze. Je to stav, který může způsobit intenzivní strach nebo paniku při pokusu o sexuální intimitu.
Existují další fobie související s genofobií, které se mohou vyskytnout současně:
- nosophobia: strach z onemocnění nebo viru
- gymnophobia: strach z nahoty
- heterofobie: strach z opačného pohlaví
- coitophobia: strach z pohlavního styku
- haphephobia: strach z dotyku i z dotyku ostatních
- tokofobie: strach z těhotenství nebo porodu
- Osoba může mít také obecný strach nebo úzkost z emocionální blízkosti s jinou osobou. To se pak může promítnout do strachu ze sexuální intimity.
Příznaky genofobie
Fobie zahrnují výraznější reakci, než jen to, že se něčemu nelíbí nebo se něčeho bojí. Podle definice fobie zahrnují intenzivní strach nebo úzkost. Způsobují fyzické a psychologické reakce, které obvykle narušují normální fungování. Tuto reakci na strach vyvolává událost nebo situace, které se člověk bojí.
Typické fobické reakce zahrnují:
- okamžitý pocit strachu, úzkosti a paniky při vystavení zdroji fobie nebo dokonce myšlenkám na zdroj strachu (v tomto případě sexuální setkání)
- pochopení, že strach je atypický a extrémní, ale zároveň neschopnost jej minimalizovat
- zhoršení příznaků, pokud není odstraněn spouštěč
- vyhýbání se situaci, která vyvolává reakci strachu
- nevolnost, závratě, potíže s dýcháním, bušení srdce nebo pocení při vystavení spouštěče
Příčiny genofobie
Není vždy jasné, co způsobuje fóbie, dokonce ani konkrétní fóbie. Pokud existuje určitá příčina, je důležité nejprve léčit tuto příčinu. Různé příčiny genofobie mohou zahrnovat fyzické nebo emoční problémy:
- Vaginismus: Vaginismus je, když se svaly pochvy nedobrovolně sevřou při pokusu o vaginální penetraci. Díky tomu může být pohlavní styk bolestivý nebo dokonce nemožný. Může také interferovat s vložením tamponu. Taková silná a důsledná bolest může vést ke strachu ze sexuální intimity.
- Erektilní dysfunkce: Při erektilní dysfunkce (ED) je obtížné dosáhnout a udržet si erekci. I když je to léčitelné, mohlo by to vést k pocitům rozpaků, hanby nebo stresu. Někdo s ED možná nebude chtít sdílet toto s jinou osobou. V závislosti na intenzitě pocitů to může způsobit, že se člověk začne bát sexuální intimity.
- Minulé sexuální zneužívání nebo PTSD: Zneužívání dětí nebo sexuální zneužívání může způsobit posttraumatickou stresovou poruchu (PTSD) a ovlivnit způsob, jakým vnímáte intimitu nebo sex. Může také ovlivnit sexuální fungování. I když ne každý, kdo přežije zneužívání, vyvine PTSD nebo strach ze sexu či intimity, tyto věci mohou být součástí strachu některých jedinců ze sexu.
- Strach ze sexuálního výkonu: Někteří lidé jsou nervózní z toho, zda jsou v posteli „dobří“. To může způsobit intenzivní psychické nepohodlí, což je vede k tomu, že se ze strachu ze zesměšňování nebo špatného výkonu úplně vyhýbají sexuální intimitě.
- Hanba těla nebo dysmorfie: Hanba vlastního těla, stejně jako přílišné rozpaky ohledně těla, mohou negativně ovlivnit sexuální uspokojení a způsobit úzkost. Někteří jedinci s těžkou hanbou těla nebo dysmorfií (vidění těla vadné, i když pro ostatní lidi vypadá normálně) se mohou sexuálním intimitům vyhnout nebo se jich obávat kvůli nedostatku potěšení a intenzivní hanby, kterou jim přináší.
- Znásilnění: Znásilnění nebo sexuální napadení mohou způsobit PTSD a různé druhy sexuální dysfunkce, včetně negativních vztahů se sexem. To by mohlo u někoho vyvolat strach ze sexuální intimity.
Léčba genofobie
Pokud je přítomna fyzická složka, jako je vaginismus, lze s ní zacházet odpovídajícím způsobem. Bolest při pohlavním styku je běžná. Pokud se neléčí, mohlo by to vést ke strachu nebo vyhýbání se pohlavnímu styku. Pokud je identifikována fyzická příčina, léčba závisí na konkrétním problému a poté lze řešit jakoukoli doprovodnou emoční složku.
Terapie fóbií obvykle zahrnuje psychoterapii. Ukázalo se, že různé druhy psychoterapie jsou pro fóbie přínosné, včetně kognitivně behaviorální terapie a expoziční terapie.
To zahrnuje práci na vývoji alternativních způsobů myšlení o fobii nebo situaci a zároveň se učí techniky řešení fyzických reakcí na spouštěč. Lze jej spárovat s vystavením obávané situaci. Sexuální terapeut může být také užitečný při řešení genofobie. Druh terapie v jednotlivých sezeních do značné míry závisí na základních příčinách fobie a konkrétní situaci.
Kdy navštívit lékaře
Rozdíl mezi mírným strachem a fobií spočívá v tom, že fobie má negativní dopad na váš život a ovlivňuje jej významnými způsoby. Strach ze sexu může narušit rozvoj romantických vztahů. Může také přispět k pocitům izolace a deprese. Fobie jsou léčitelné terapií a/nebo léky, v závislosti na situaci.
Lékař může udělat zkoušku, aby zjistil, zda je ve vašem strachu ze sexu fyzický důvod. Pokud neexistuje žádný základní fyzický aspekt, může vám lékař poskytnout zdroje a doporučení terapeutům, kteří se specializují na fóbie. Tento stav je léčitelný. Není to něco, čemu musíte čelit sami.