Nemáte náladu na sex? Něco chybí – váš sexuální apetit! Proč jste ztratili ten pocit lásky? Asi jedna třetina žen má nějaký typ hypoaktivní (neaktivní) sexuální poruchy – jinak se jí říká „nemám dnes večer náladu.“ Představíme si tyto stavy a jejich řešení.
1. Jste ve stresu
Chtělo by to malou armádu klaunů, aby odpovídala tomu, s čím každý den žongluje jedna pracující matka. Ale jak ví každý zkušený multitasker, čím více míčků máte ve vzduchu, tím více se stresujete. A když začnete hledat položky, které chcete vyřadit ze seznamu úkolů, sex je často první.
Co může pomoci?
Požádejte svého partnera, aby převzal nějaké práce. Pokud vám pomůže s domácími pracemi, můžete odpočívat. A to znamená, že jste „schopni lépe sexuálně reagovat sexuálně“.
2. Používáte hormonální antikoncepci
To je krutá ironie, antikoncepce má pomoci v sexuálním životě, aby byl aktivnější,a le často je to naopak.
Co může pomoci?
Poraďte se se svým gynekologem o výměně značek. Antikoncepční pilulky obsahují estrogen a různé druhy syntetického progesteronu zvaného progestin.
V některých pilulkách se progestin chová spíše jako testosteron a může ve skutečnosti zvyšovat libido. Nebo se rozhodněte pro bariérovou metodu (třeba kondom nebo nitroděložní tělísko), která neovlivní sexuální apetit.
3. Berete léky
Antikoncepce nejsou jediné léky, které vám mohou vzít vítr z plachet. Anti-úzkostné benzodiazepiny, jako je Valium a Xanax, mohou také zkratovat váš sexuální apetit.
Stejně tak mohou působit beta-blokátory užívány pro vysoký krevní tlak a antihistaminika. Také antidepresíva mohou otupit chuť na sex.
Co může pomoci?
Vyzkoušejte jiné beta-blokátory nebo antidepresiva. Poraďte se se svým lékařem o vhodném řešení problému.
4. Málo spíte
Ženy mají více než dvakrát větší pravděpodobnost potíží se spánkem než muži. A nespavost má obrovský vliv na touhu. Za prvé, nedostatek spánku narušuje pohlavní hormony, jako je estrogen a progesteron. Ale možná ještě důležitější je, že když přijdete o spánek, můžete se kvůli sexu příliš podráždit.
Co může pomoci?
Udělejte ze své ložnice temné, tiché útočiště vhodné pro spánek. Zakažte si pracovní položky, jako je BlackBerry nebo notebook, vypněte televizi a investujte do pohodlné matrace. K ucpání světla a hluku použijte špunty do uší a klapky na oči. Zkontrolujte své léky, abyste se ujistili, že neobsahují stimulanty. Zeptejte se také svého lékaře na krátkodobý předpis na prášků na spaní. Pokud vás váš partner drží vzhůru, promluvte si s ním o způsobech, jak snížit jeho chrápání.
5. Jste v menopauze
Jakmile dosáhnete tohoto milníku, ztratíte asi 90% estrogenu – pohlavního hormonu, který je z velké části zodpovědný za vzrušení a mazání. Jak hladiny klesají, vaginální tkáň se ztenčuje a vysychá, což může způsobit, že sex bude natolik bolestivý, že ho budete chtít odhlásit nadobro. U mnoha žen samotný pokles estrogenu vysvětluje potopení libida. Ale i jiné aspekty menopauzy vám mohou zanechat pocit nepohodlí: návaly horka, přibývání na váze, výkyvy nálady, obavy ze stárnutí a nepravidelná silná menstruace, která může nastat, než se vaše menstruace nadobro zastaví.
Co může pomoci?
Sex má podporu průtoku krve do genitálií. Obecně řečeno, čím více sexu máte, tím více chcete.
To znamená, že se poraďte se svým gynekologem o lécích, které zpříjemňují sex. Zeptejte se na aktuální testosteron, který může zvýšit touhu u postmenopauzálních žen, a krémy nebo čípky na bázi estrogenu, které napravují vaginální suchost.